A A A

o szkole

Szkoła Żeglarstwa OPTY ma swoje korzenie w latach 70 ubiegłego wieku. Swoje doświadczenie i wiedzę czerpie z ponad 9 letniej tradycji Yacht Club'u OPTY oraz 26 lat w dawnym Klubie Żeglarskim "HUTA KATOWICE". Przez nasze kursy i obozy żeglarskie przewinęło się już kilka pokoleń żeglarzy. (Zobacz historię Klubu.)

Zbiornik wodny Dziećkowice II to idealny akwen do uprawiania żeglarstwa. Powierzchnia lustra wody wynosi ponad 720 ha co czyni go jednym z największych sztucznych jezior w naszym regionie. Rozmiar i owalny kształt zbiornika pozwalają rozwinąć "żaglowe" skrzydła.

Nasze Dziećkowice to idealne miejsce na rozgrywanie poważnych imprez żeglarskich. U nas odbywają się kolejne edycje w klasie Omega (Puchar Śląska , Pucharu Polski).  W 2005 roku organizowaliśmy Mistrzostwa Polski (rekordowa liczba 50 jachtów) Obecnie zbiornik znajduje się administracyjnie w granicach Imielina (większość) i Chełmu Śląskiego. Pod względem fizyczno-geograficznym zbiornik Dziećkowice zlokalizowany jest w makroregionie Wyżyna Śląska, a konkretnie w granicach należącego do niej mezoregionu o nazwie Pagóry Jaworznickie. Jest jednym z najbardziej czystych zbiorników w województwie śląskim, służy jako zbiornik wody pitnej. Nazwa wzięła się od Dziećkowic, dzielnicy Mysłowic. Zbiornik został utworzony w wyrobisku będącym pozostałością obszaru dawnej eksploatacji piasków wykorzystywanych w górnictwie do celów podsadzkowych. Jest największym pod względem pojemności obiektem na Wyżynie Śląskiej, a wśród zbiorników antropogenicznych województwa śląskiego, zajmuje pod względem pojemności maksymalnej czwarte miejsce po zbiornikach Goczałkowickim, Żywieckim i Dzierżno Duże. Całkowita pojemność zbiornika Dziećkowice - przy maksymalnym piętrzeniu do rzędnej 234,5 m n.p.m. i powierzchni 7,3 km2 - wynosi 52,8 mln m3.  Zbiornik jest elementem górnośląskiego systemu wodno-gospodarczego stąd do jego infrastruktury zalicza się elementy zabudowy hydrotechnicznej m.in. zaporę czołową o cechach grobli, dwie zapory boczne, ujęcia wody

Przy pięknej pogodzie, żeglując po zbiorniku można podziwiać wyniosły szczyt Babiej Góry. 
Zobacz również
Skanuj kod za pomocą urządzenia mobilnego.
2012 - 2021 © Szkola Zeglarstwa OPTY | realizacja: Wdesk